Varen kan ses i butiken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Classic 55 - Smoked Oak |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 2,5 mm |
| Bredd: | 95 mm |
| Längd: | 380 mm |
| Slitage klass: | 33/42 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Nej - Golvet ska fullklistras till underlaget |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,59 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certificeret |
| Varunummer: | 25 9725 55 2012 (87) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Denna fina LVT vinyl har ett djupt och naturtroget trälook, inspirerat av røkt ek i en varm och karaktärsfull nyans. Golvet är i stavformat och kan läggas i det eleganta fiskbensmönster, som ger rummet ett elegant och tidlöst uttryck.
Med en tjocklek på 2,5 mm får du ett golv som trots sin slanka profil är ytterst slitstärkt och passar både privata hem och affärsområden med hög trafik.
Eftersom golvet fullimmas till undergolvet, uppnås en mycket låg trumljud, vilket skapar en behaglig och lugn akustik. Samtidigt har golvet en trinstödningsdämpning på 4 dB.
Planum Classic 55 Smoked Oak är Indoor Air Comfort Gold certifierad.

