| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Classic 55 - Dusty Teracotta |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 2,5 mm |
| Bredd: | 457 mm |
| Längd: | 914 mm |
| Slitage klass: | 33/42 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Nej, golvet ska fullklistras. |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 4,17 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9725 55 0103 (505) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Denna LVT vinylplatta har ett varmt betongutseende i en dammig terracotta nyans, som tillför rummet en inbjudande och karaktärsfull bas med ett lugnt spel i ytan.
Planum Classic 55 Dusty Terracotta fullklinkas till undergolvet, vilket skapar ett mycket lågt trumljud.
Golvet är dessutom steglydsdämpande upp till 4 dB och har en hög slitstyrka, vilket gör det lämpligt för både privata hem och olika kommersiella ändamål.
Golvet är Indoor Air Comfort Gold certifierat och bidrar till en hälsosam inomhusmiljö. Samtidigt är det fritt från ftalater.

