| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Classic 55 - Ivory Sand |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 2,5 mm |
| Bredd: | 457 mm |
| Längd: | 914 mm |
| Slitage klass: | 33/42 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Nej, golvet ska fullklistras. |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 4,17 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9725 55 0101 (519) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du bara får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du bara att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Denna LVT vinylplatta har ett ljust och lugnt betongutseende i en mjuk sandfärgad nyans, som skapar en lätt och harmonisk bas i rummet.
Planum Classic 55 Ivory Sand fullkläbes till undergolvet, vilket reducerar trumljud markant.
Golvet är dessutom steglydsdämpande upp till 4 dB och har en hög slitstyrka, vilket gör det lämpligt för både privata bostäder och olika verksamheter med hög trafik.
Golvet är Indoor Air Comfort Gold certifierat och bidrar till ett hälsosamt inomhusklimat. Samtidigt är det fritt från ftalater.

