| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Classic 55 - Steel Blue |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 2,5 mm |
| Bredd: | 457 mm |
| Längd: | 914 mm |
| Slitage klass: | 33/42 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Nej, golvet ska fullklistras. |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 4,17 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9725 55 0106 (1180) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får en liten del av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Denna LVT vinylplatta har ett modernt betongutseende i en fin stålblå nyans, som tillför rummet ett stilrent och markant uttryck.
Planum Classic 55 Steel Blue fullkläbes till undergolvet, vilket ger en golvyta med minimal trumljud.
En trädljuddämpning på upp till 4 dB bidrar till ökad komfort, medan den höga slitstyrkan gör golvet till ett uppenbart val i både hemmet och områden med hög daglig belastning.
Golvet är Indoor Air Comfort Gold certifierat, vilket stödjer ett bra och behagligt inomhusklimat, och samtidigt är det fritt från ftalater.

