| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Classic 55 - Warm Clay |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 2,5 mm |
| Bredd: | 457 mm |
| Längd: | 914 mm |
| Slitage klass: | 33/42 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Nej, golvet ska fullt limmas. |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 4,17 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9725 55 0102 (1181) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du bara får en liten del av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du bara att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Denna LVT vinylplatta har ett varmt och inbjudande betongutseende i en mjuk lera-färgad nyans, som tillför rummet en lugn och harmonisk bas med ett lätt spel i ytan.
Planum Classic 55 Warm Clay fullkläbes till undergolvet och ger en golvytan med minimal trumljud. Samtidigt säkerställer en stegljudsdämpning på upp till 4 dB en mer behaglig akustik, medan den höga slitstyrkan gör golvet lämpligt för både privata hem och områden med hög daglig trafik.
Golvet är Indoor Air Comfort Gold certifierat, vilket bidrar till ett behagligt inomhusklimat, och det är samtidigt tillverkat utan ftalater.

