Varen kan ses i butiken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Silence 55 - Smoked Oak |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 6 mm |
| Bredd: | 229 mm |
| Längd: | 1.511 mm |
| Slitage klass: | 34 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor microfleece |
| Klicksystem: | Ja, 5G |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,73 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9760 55 0012 (1182) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler får du endast skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Ge ditt rum karaktär med Smoked Oak från Ege Planum Silence 55-serien. Detta golv förenar det djupa, exklusiva utseendet av rökt ek med modern LVT-teknologi, vilket skapar en varm och inbjudande atmosfär i både privata hem och stilmedvetna butiksmiljöer.
Är akustik och komfort dina högsta prioriteringar? Planum Silence 55 är utvecklad med en unik integrerad korkbaksida, som minskar stegljud med hela 19 dB. Det betyder inte bara en markant förbättrad ljudmiljö, utan också en oöverträffad gångkomfort, som skonar dina leder genom en lång dag. Samtidigt bidrar golvet till att skapa ett bättre inomhusklimat, då det är 100% fritt från ftalater och bär den prestigefyllda Indoor Air Comfort Gold-certifieringen för ett hälsosamt inomhusklimat.
Tack vare det avancerade 5G klicksystemet monteras golvet enkelt och snabbt som en svävande konstruktion helt utan användning av lim. Det gör det till det självklara valet för t.ex. hyreslägenheter eller lokaler där undergolvet ska bevaras intakt.
Klickgolvet är i plankformat med 4 sidor microfas.

