| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Classic 55 - Zink Blue |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 2,5 mm |
| Bredd: | 457 mm |
| Längd: | 914 mm |
| Slitage klass: | 33/42 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Nej, golvet ska fullklistras. |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 4,17 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9725 55 0105 (1183) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du bara får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler får du bara skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Denna LVT vinylplatta har ett modernt betongutseende i en kall blågrå nyans, som ger rummet ett lugnt uttryck med ett lätt spel i ytan.
Golvet är Indoor Air Comfort Gold certifierat, vilket bidrar till ett behagligt inomhusklimat, och det är samtidigt tillverkat utan ftalater.
Planum Classic 55 Zink Blue är fullklädd till undergolvet och skapar en golvyta med mycket låg trumljud. Golvet är dessutom stegljudsdämpande upp till 4 dB och utvecklat med hög slitstyrka, vilket gör det lämpligt för både privata bostäder och verksamheter med hög daglig belastning.

