Varen kan ses i butiken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Silence 55 - Light Grey Oak |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 6 mm |
| Bredd: | 229 mm |
| Längd: | 1.511 mm |
| Beskrivning: | Trinljudsdämpning 19 DB - Korkbaksida |
| Slitage klass: | 34 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor microfas |
| Klicksystem: | Ja, 5G |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,73 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9760 55 0060 (1188) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Tillför rummet ett modernt och dämpat uttryck med Light Grey Oak från Ege Planum Silence 55-serien. Golvet kombinerar ljusa grå nyanser med en naturtrogen eklook. De diskreta årringarna och köliga toner ger ett stilrent uttryck som passar naturligt in i både moderna hem och exklusiva arbetsmiljöer.
Planum Silence 55 har utvecklats med fokus på komfort och akustik i vardagen. Den integrerade korkbaksidan reducerar trljud med upp till 19 dB och ger samtidigt en mer behaglig gångkomfort. Golvet är dessutom 100% fritt från ftalater och certifierat med Indoor Air Comfort Gold, vilket bidrar till ett hälsosammare inomhusklimat.
Det avancerade 5G klicksystemet gör golvet snabbt och enkelt att montera som en svämmande konstruktion utan användning av lim. Det gör golvet särskilt väglämpligt för både renoveringsprojekt och hyreslägenheter, där undergolvet önskas bevaras.
Klickgolvet är utfört i plankeformat med 4-sidors mikrofas.

