Varen kan ses i butiken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Silence 55 - Dark Concrete |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 6 mm |
| Bredd: | 457 mm |
| Längd: | 914 mm |
| Beskrivning: | Trinljudsisolering 19 DB - Korkbaksida |
| Slitage klass: | 34 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor microfas |
| Klicksystem: | Ja, 5G |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,090 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9760 55 0080 (1189) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet urval av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Skapa ett modernt och exklusivt uttryck med Dark Concrete från Ege Planum Silence 55-serien. Golvet har ett rått betonginspirerat utseende i mörka nyanser, som tillför rummet karaktär och kant. Den minimalistiska plattdesignen passar perfekt till både moderna bostäder och stilrena arbetsmiljöer.
Planum Silence 55 kombinerar modern estetik med hög komfort i vardagen. Den integrerade korkbaksidan minskar stegljud med upp till 19 dB och ger samtidigt en mer behaglig gångupplevelse. Golvet är dessutom 100% fritt från ftalater och Indoor Air Comfort Gold certifierat, vilket bidrar till ett hälsosammare inomhusklimat.
Det innovativa 5G klicksystemet gör golvet snabbt och enkelt att montera som en svävande konstruktion utan användning av lim. Det gör golvet särskilt lämpligt för både hyreslägenheter och renoveringsprojekt, där undergolvet önskas bevaras.
Klickgolvet är utfört i plankformat med 4-sidig microfas.

