Varen kan ses i butiken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Silence 55 - Warm Concrete |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 6 mm |
| Bredd: | 457 mm |
| Längd: | 914 mm |
| Beskrivning: | Trinljudsdämpning 19 DB - Korkbaksida |
| Slitage klass: | 34 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor microfas |
| Klicksystem: | Ja, 5G |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,090 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9760 55 0090 (1190) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Planum Silence 55 är utvecklad med fokus på både komfort och akustik. Den integrerade korkbaksidan reducerar stegljud med upp till 19 dB och ger samtidigt en mer behaglig gångkomfort i vardagen. Golvet är 100% fritt från ftalater och certifierat med Indoor Air Comfort Gold, vilket stödjer en hälsosammare inomhusmiljö.
Det praktiska 5G klicksystemet gör golvet snabbt och enkelt att montera som en svävande konstruktion utan användning av lim. Det gör golvet till ett självklart val för både renoveringsprojekt och hyresobjekt, där undergolvet önskas bevaras.
Klickgolvet är utfört i plankformat med 4-sidig microfas.

