Varen kan ses i butiken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Silence 55 - Light Concrete |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 6 mm |
| Bredd: | 457 mm |
| Längd: | 914 mm |
| Beskrivning: | Trinljudsreduktion 19 DB - Korkbaksida |
| Slitage klass: | 34 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor microfas |
| Klicksystem: | Ja, 5G |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,090 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9760 55 0100 (1191) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Skapa ett ljust och modernt uttryck med Light Concrete från Ege Planum Silence 55-serien. Golvet har en elegant betonginspirerad design i ljusa grå nyanser, som tillför rummet ett lugnt och minimalistiskt utseende. Det stilrena plattuttrycket passar perfekt in i både moderna hem och exklusiva affärsmiljöer.
Planum Silence 55 är utvecklad med fokus på både komfort och funktionalitet. Den integrerade korkbaksidan minskar stegljud med upp till 19 dB och bidrar till en mer behaglig gångkomfort i vardagen. Golvet är dessutom 100% fritt från ftalater och Indoor Air Comfort Gold certifierat, vilket bidrar till ett hälsosammare inomhusklimat.
Det användarvänliga 5G klicksystemet gör golvet snabbt och enkelt att montera som en svävande konstruktion, helt utan användning av lim. Det gör golvet särskilt lämpligt för både renoveringsprojekt och hyreslägenheter, där undergolvet önskas bevaras.
Klickgolvet är utfört i plankformat med 4-sidigt microfas.

