Varen kan ses i butiken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Silence 55 - Ivory Sand |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 6 mm |
| Bredd: | 457 mm |
| Längd: | 914 mm |
| Beskrivning: | Trinljudsisolering 19 DB - Korkbaksida |
| Slitage klass: | 34 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor microfas |
| Klicksystem: | Ja, 5G |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,090 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9760 55 0101 (1192) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du bara får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler får du endast skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Ge rummet ett ljust och elegant uttryck med Ivory Sand från Ege Planum Silence 55-serien. Golvet har ett mjukt sandfärgat betongutseende med varma beige nyanser som skapar en lugn och inbjudande atmosfär. Den stilrena plattdesignen tillför rummet en modern och exklusiv prägel och passar naturligt in i både privata hem och moderna arbetsmiljöer.
Planum Silence 55 är utvecklad med fokus på både komfort och akustik i vardagen. Den integrerade korkbaksidan reducerar tröskelljud med upp till 19 dB och bidrar samtidigt till en mer behaglig gångupplevelse. Golvet är dessutom 100% fritt från ftalater och certifierat med Indoor Air Comfort Gold, vilket stödjer en hälsosammare inomhusklimat i hemmet.
Det praktiska 5G klicksystemet gör golvet snabbt och enkelt att montera som en svävande konstruktion, helt utan användning av lim. Det gör golvet särskilt lämpligt för både renoveringar och hyresobjekt där man önskar behålla undergolvet.
Klickgolvet är utfört i plankformat med 4-sidors microfas.

