Varen kan ses i butiken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Silence 55 - Modern Oak |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 6 mm |
| Bredd: | 229 mm |
| Längd: | 1.511 mm |
| Beskrivning: | Trinljudsdämpning 19 DB - Korkbaksida |
| Slitage klass: | 34 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor microfas |
| Klicksystem: | Ja, 5G |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,73 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9760 55 0050 (1193) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Skapa ett modernt och harmoniskt uttryck med Modern Oak från Ege Planum Silence 55-serien. Golvet kombinerar en stilren eklook med ljusa, dämpade nyanser och fina trästrukturer, som ger rummet ett elegant och lugnt helhetsintryck. Den tidlösa plankdesignen passar naturligt in i både moderna hem och stiliga företagsmiljöer.
Planum Silence 55 är utvecklad med fokus på komfort, akustik och funktionalitet i vardagen. Den integrerade korkbaksidan reducerar stegljud med upp till 19 dB och ger en mer behaglig gångupplevelse. Golvet är 100% fritt från ftalater och certifierat med Indoor Air Comfort Gold, vilket bidrar till en hälsosammare inomhusklimat.
Det avancerade 5G klicksystemet gör golvet snabbt och enkelt att montera som en svävande konstruktion, helt utan användning av lim. Det gör golvet särskilt lämpligt för både renoveringsprojekt och hyreslägenheter, där undergolvet önskas bevaras.
Klickgolvet är utfört i plankformat med 4-sidig microfas.

